Něco pro muže

Nejen ženám je určena plastická chirurgie.V poslední době přibývá ve světě i u nás zájem mužů o plastickou chirurgii konkrétně o estetickou chirurgii. Nejčastěji žádané operace muži jsou korekce:

korekce ušních boltců – otoplastika 
povislá oční víčka
blepharoplastika
liposukce
–  břicho, pas, podbradek
rhinoplastika
– operace nosu  
• browlifting
– zvednutí obočí
abdominoplastika
– operace břicha
gynekomastie
– redukce  prsou
operace na genitaliich
  
• obřízka
   • zvětšení penisu
 

Korekce ušních boltců – operace  se provádí v lokální anestezii od 6let-do 10 let hrazena ZP. Po zpřístupnění  za zadní strany ucha se provádí modelace chrupky ucha, tvar se fixuje stehy,kůže se mírně redukuje a šije většinou vstřebatelnými stehy. Operované uši  se kryjí vatovými polštářky, převaz za 2 dny, obvaz ve tvaru čelenky je 14dní. Pooperační bolest, která je zhruba 2 dny je tlumena  běžnými analgetiky, omezení tělesné aktivity, která zvyšuje možnost krvácení.

   

30letý muž, korekce ušních boltců

Povislá oční víčka operace v lokální anestezii. Horní víčka mnohdy tvoří kožní řasu,která pacientovi vadí i při vidění. Operací se redukuje přebytek kůže,někdy i svalu a tukových  váčků. Řez na horním víčku je v záhybu, není vidět. Používáme  intradermální steh, který odstraňujeme 4-5.den. 2dny po operaci vyžaduje klid na lůžku. Efekt je vždy ihned patrný jako omlazující.
Někdy  je pokles horních víček spojen s poklesem obočí. Toto je možné řešit závěsem obočí, který u nás provádíme specialní metodou, pooperační péče vyžaduje fixaci čela 7-10dní.
 

 
 

64letý muž blepharoplastika horních víček

 
   
 

muž blepharoplastika horních víček

 

Liposukce – odsáti přebytečného tuku v oblasti pasu a břicha je efektní operace,kterou je možné provést tzv. tumescentní metodou - tj v lokálni anestezii ambulantně,nebo v celkové anestezii s jednodenní  hospitalizací.
V lokální anestezii je možné redukovat až 2000ml tuku. Po operaci je odsátá oblast fixovaná  kompresní náplastí 10 dní a 1 měsíc doporučujeme nosit  elastický návlek a omezit cvičení. Liposukce podbradku vyžaduje 10dní  fixaci.

 

 
  45 letý  muž - liposukce podbradku  
   
  Liposukce brady  
   
  Liposukce břicha  
   
   
  42letý muž - liposukce boků a břicha, 400ml  
       
   
  40letý muž - liposukce boků, 400ml  
Abdominoplastika operace břicha vhodná u mužů po velké edukci váhy, kdy docházi k nepřizpůsobení kůže
a břišní stěny.Operaci je možné doplnit liposukcí k dotvarování postavy. Operace se provádí v celkové anestezii s minimální hospitalizací 2 dny,rekonvalescence min.14 dnů.
   
  30letý muž - redukce 5000g kůže, liposukce 800ml  
Rhinoplastika jedna z nejčastějších operací u můžů. Od minimálních úprav nosních křídel, úpravy špičky nosu – tj.operace měkkého nosu, které je možné provést v lokální anestezii až po složité operace nosu, hlavně deformovaných nosů po úrazech. Pokud se jedná o operaci se zásahem na kostěné části - tzv. osteotomii,
je vhodná celková anestéze s jednodenní hospitalizací. Pooperačně má pacient tamponádu 48hod, sádrovou fixaci na 10-14dní. Je nutné počítat s pooperačními haematomi.přibližně 10dní.
   
  25letý muž - celková rhinoplatika  
Gynekomastie – výrazná prsa u mužů. Je dobré předoperačně pátrat po příčině, která je někdy hormonální, porucha jater, užívání anabolik. Operační řešení může být v mechanickém odstranění žlázy, jeli více tuku možné použít liposukci. Při  chirurgickém odstranění používáme přístupu dvorcem, aby bylo co nejméně viditelná jizva.
Stejný postup volíme i při operacích transsexualů z ženy na muže.
Pooperační režim vyžaduje 2-4 týdny fixaci hrudníku omezení tělesné aktivity.

Gynekomastie - zvětšení  mužské prsní žlázy se vyskytuje poměrně často u mužské populace. Název pochází z řeckého GYNE
- podobný ženě a MASTOS prso. U 60-70% dospívajících chlapců se vyskytuje asymptomatické zvětšení prsou, které většinou ustoupí
do jednoho až dvou let.U dospělých mužů se vyskytuje v 30-40%. Případy se rozdělují na fysiologické - neonatální, pubertální a stařeckou gynekomastii – na endogenní – zapříčiněnou hormonální poruchou testes, nadledvinek, hypofýzy,štítné žlázy, alkoholickou nebo polékovou cirhozou a na exogenní,způsobenou užíváním léků, hormonů časti steroidních anabolik. Často bývá příčina gynekomastie  nezjištěna.Asi 62 gynekomastii bývá poléková. Jednostranne zvětšené nebo zmenšené testes, může být endogenní příčinou, proto vyšetření testes může pomoci,někdy pomůže laboratorní vyšetření. Všeobecně lze říci,že příčinou je relativní nebo absolutní zvýšená hladina estrogenů,působící na růst tkáně  prsu… Často se jedná o zmnožené tukové tkanivo v praepektorální oblasti, což se označuje termínem PSEUDOGYNEKOMASTIE. Nejčastějčím nálezem je tuková tkán a centrálně zmnožené fibrozní a duktální tkanivo nazýváme  smíšeným typem.
Většina případů ustoupí spontánně a nevyžaduje chirurgickou léčbu.Je popsaných mnoho metod periareolárne,obráceným T řezem.
Idealní je malý řez - výsledná krátká nenápadná jizva. Toto umožnuje tumescentní liposukce, kterou je možné redukovat tukovou složku, kombinovaná se subkutánní mastectomii řezem okolo dvorce. Operaci je možné provádět v lokální či celkové anestezii. Pooperačně je nutné aplikovat sukční drén na 48hod. a hrudní bandáž na 3_4 týdny, která eliminuje edem, haematom a pomáhá k retrakci přebytečné kůže.Tato metoda, jejimž výsledkem je jen minimální jizva je vhodná i u oprace transexuálu z ženy na muže.

   
   
 

25letý muž s mixed gynekomastii, odsáto 750ml tuku,žláza redukována z dvorce

 

 

 
 

20letý muž, odsáto 2x 250gml tuku

 
 

 
 

20letý muž, chirurgicky odstraněno 2x 120gtuku

 
 

 
 

39letý muž, odsáto 2x 250ml tuku

 
 

 
 

26letý muž, odsáto 2x 150ml tuku

 
Operace genitálii – zvětšování penisu – poměrně intimní záležitost takže ve stručnosti. Používáme metodu zvětšení vlastním tukem, operace probíhá v lokání anestezii, výsledkem je rozšíření penisu, přetrvává asi 30-50% aplikovaného tuku.